Az SSD meghajtók három elterjedt kialakításban kaphatóak, emellett megemlítünk egy kevésbé ismert változatot is a következő bekezdésekben:
2.5” Serial ATA (SATA): A legelterjedtebb kialakítás, amely a hagyományos notebook merevlemez méreteit követi és az informatikában régóta teret hódított SATA csatlakozó segítségével kapcsolódik az alaplaphoz. Mérete kisebb, mint a számítógépekben elterjedt, 3.5” átmérőjű társai, így ha asztali számítógépbe szerel be ilyen típust, egy adapterre lesz szüksége, ami kitölti a két méret közötti teret.
SSD Add-in Card (AIC): Az Add-In Card típusú SSD meghajtó legnagyobb előnye, hogy a két évtizede megalkotott SATA szabványhoz képest sokkal magasabb írási- és olvasási sebességre képes köszönhetően a PCI Express csatlakozónak, amelyen keresztül az alaplaphoz kapcsolódik. Természetesen ez azt is jelenti, hogy csak olyan összeállításban használható, ahol az alaplapon a videokártya által használt PCI Express csatlakozó mellett van még legalább egy szabad PCIe x4 vagy x16 hely, így amennyiben kompaktabb méretű számítógép házzal rendelkezik, vagy már van egy dedikált, azaz különálló videokártyája, Önnek nem ez lesz a megfelelő választás. Viszont amennyiben van elég hely a gépében és még üres PCI Express csatlakozó is rendelkezésre áll, az elérhető leggyorsabb SSD meghajtóval bővítheti a gépét. Az extrém gyors adatfeldolgozás természetesen megnövekedett hőtermeléssel is jár, amit az AIC kártyák a méretükkel jól tudnak kompenzálni.
M.2 SSD: A külsőre memória modulnak kinéző M.2 SSD meghajtók az elmúlt évek során alapelemei lettek a papírvékony, ultrahordozható notebookoknak, de sok asztali számítógépben is megtalálhatja őket. A felsőkategóriás alaplapokon már nem is számít meglepőnek, amikor M.2 csatlakozóból kettő vagy akár több is található.
Az M.2 típusú meghajtók többsége 80 mm széles és 22 mm mély, azonban léteznek ennél rövidebb vagy hosszabb változatok is. Az egyszerűbb beazonosíthatóság érdekében az elnevezés időnként tartalmazza a méreteket is. Az előzőekben ismertetett mérettel például M.2 Type-2280 néven is találkozhat.
A legnagyobb kapacitással rendelkező M.2 meghajtók 4 terabájtnyi adat tárolására alkalmasak. Ennél nagyobb tárhelyigény esetén használhat akár egyszerre több SSD meghajtót is, vagy választhat másik kialakítású típust.
U.2 SSD: Első ránézésre az U.2 SSD-k úgy néznek ki, mint a hagyományos, 2.5” méretű, SATA meghajtók, azonban ezek másfajta csatlakozóval rendelkeznek, a PCI Express interfészen keresztül kommunikálnak és vastagabbak a 2.5”-es merevlemezeknél. Nagy kapacitásuknak is köszönhetően leginkább szerverekben találkozhat velük.